LITERATURA NA DVORIŠČU

V petek, 24.maja 2024, se je na dvorišču Kettejeve 7 v Sežani, odvil sedaj že tradicionalni kulturni dogodek, Literatura na dvorišču, ki ga pripravlja Območje Kras, Doma na Krasu. Letošnja osrednja gostja Literature na dvorišču je bila pisateljica dr. Nataša Štandeker, ki nam je predstavila svoj prvenec, roman Druge barve luna.

Ideja za kulturni dogodek, ki sem ga kasneje poimenovala Literatura na dvorišču, se je pravzaprav porodila iz želje, da bi košček umetnosti lahko prinesla domov, čim bliže, prav vsakemu od naših uporabnikov, tudi tistim, ki ne zmorejo ali ne želijo ven, na katero od kulturnih prireditev. In da bi na naše dvorišče, dvorišče stanovanjske skupnosti, povabila lokalno skupnost. Da bi naši sosedje, ljudje, ki živijo v naši neposredni bližini imeli možnost in priložnost, spoznati nas, naše delo in naše uporabnike. Skupaj bi se tako družili ob kulturi in si dali možnost in priložnost, spoznati se in morda tudi porušiti kakega od predsodkov.

Letošnjo Literaturo na dvorišču so pompozno naznanili nadobudni in nadarjeni glasbeniki Glasbene šole Sežana, ki ustvarjajo v trobilnem kvintetu Kras Brass, pod mentorstvom profesor Erika Žerjala, ta dan pa jih je na nastopu spremljal sam ravnatelj Glasbene šole Sežana, gospod profesor Ivo Bašič. Ob tej priložnosti bi se iz srca zahvalila za tako lep doprinos k naši prireditvi in povezovanju. Fantje so nas s svojim nastopom povsem prevzeli.

Sledil je nastop pevskega zbora Naša pot, Doma na Krasu, Območja Kras, ki že več kot desetletje vztrajno in zavzeto vadi pod mentorstvom Karmen Jeranče. Zapeli so nam pesmi iz zakladnice slovenskih ljudskih pesmi in nam orosili oči. Ko je na prizorišče stopila literarno-likovna skupina LUTKA-rija, ki brusi svoj talent pod mentorstvom Silvane Cucek in Damjane Štrukelj pa je bilo popolnoma jasno, da so naši uporabniki tudi odlični pesniki in igralci. Smiljan Kante nam je prebral osebno izpovedno pesem Ženska, skupina uporabnikov pa je uprizorila avtorsko basen našega Mirana Možine, Kranjski Janez, android in električne ovce.

S svojo prisotnostjo in nagovori so nas na prireditvi počastili tudi v.d. direktorja, gospod Goran Blaško, ki je poudaril kako zelo velik pomen ima deinstitucionalizacija in kaj vse dobrega prinaša ter s kako velikimi izzivi se sooča Dom na Krasu. Svoje besede je z nami delila tudi strokovna vodja Doma na Krasu, gospa Urška Sorta Kovač ter vodja Območja Kras, gospa Arijana Cengle, ki je poudarila pomen vključevanja naših uporabnikov v kulturni prostor ter njihov družbeni doprinos. Med nami pa je bil tudi cenjeni profesor Fakultete za socialno delo, gospod Vito Flaker, ki je spregovoril o pomenu povezovanja, druženja in vključevanja ljudi s težavami v duševnem zdravju, v skupnost.

Osrednja gostja prireditve pa je bila zagotovo pisateljica dr. Nataša Štandeker, ki nam je na svojevrsten, izrazno zelo dopadljiv in vtisov poln način predstavila odlomke iz svojega prvenca Druge barve luna, ki ga je snovala pod mentorstvom priznanega slovenskega literata, gospoda Toneta Partljiča. V veliko pomoč pri tem sta ji bila stanovalca Doma Hrastovec, ki bivata v bivalni skupnosti v Mariboru. Žan nas je s svojim žametnim baritonom popolnoma prevzel. Njegov glas je odmeval po celi Kettejevi ulici in besedila Siddarthe so se zarezala v srce. Stanka pa nas je presenetila s presunljivim zapisom svoje življenjske izkušnje.

Ko se je popoldan prevesil v večer smo na Kettejevi 7 v Sežani zaključili Literaturo 2024 in se z nasmehi na licih poslovili v upanju in želji, da se drugo leto spet srečamo in se naužijemo kulture.

        
  Damjana Štrukelj